Szczawno-Zdrój Szczawno-Zdrój Szczawno-Zdrój
Szczawno-Zdrój Szczawno-Zdrój

Co warto zobaczyć

      Parki Szczawieńskie. Tereny zielone Uzdrowiska obejmują dwa parki i liczne liczne tereny zielone rozsiane po Szczawnie Zdroju ich łączna powierzchnia to aż 17 ha. Są une położone na terenie gorzysty. Zostały urządzone na obszarze na obszarze istniejącego tu masywu leśnego - lasu liściastego, ze znaczna przewagą drzew bukowych (które są pomnikami przyrody). Parki szczawieńskie Park Szwedzki i Zdrojowy należą do największych i najpiękniejszych parkow w Polsce. Rośnie w nich bardzo dużo gatunkow kwiatow, krzewow i drzew egzotycznych, rzadko spotykanych nawet w ogrodach botanicznych na obszarze Polski, które stanowią przepiękne cągi spacerowe wiosna jak i zimą. Ma on duże znaczenie w tworzeniu specyficznego mikroklimatu nie tylko dla kuracjuszy i wczasowiczów jak i również dla mieszkanców Szczawna i okolic. Szczawno-Zdró Atrakcje Turystyczne Spacerując przepięknymi alejami parku szwedzkiego tuż przy ulicy Kolejowej, nad pierwszym stawem mamy okazje zobaczyć dwa piękne okazy miłoezebu dwuklapowego, którego ojczyzna jest sa Chiny i Japonia. Rośnie tam również cypryjski błotny, który zostal przywieziony tu z Ameryki Południowo-wschodniej. Idąc dalej w kierunku drugiego stawu możemy zobaczyć skrzydłoorzech kaukaski, modrzewnik chiński (tylko dwa okazy na terenie polski),jałowiec wirginski, kasztan jadalny oraz całą kolekcje buków o zielonych i purpurowych liściach.
      Na bardzo dużą uwagę zasługuje Park Zdrojowy im Henryka Wieniawskiego, który jest usytuowany na zboczu Wzgórza Gedymina. Park ten ma bardzo ładną rzeźbe terenu jak i bardzo bogata roślinność. Rosną w nim całe szeregi żywotników cypryśników - pochodzące z Południowej Europy, pietnaście gatunków klonów, żywotnik wschodni, grójecznik japonski, platan klonisty. Rosną tu również: tulipanowce amerykańskie, klony palmowe, krzewy cisu, jesion amerykański, halezja karolińska, naparstnica purpurowa, sumak octowiec o przepięknych barwach liści w porze jesiennej, choina kanadyjska oraz oraz piękne drzewa magnolii, które kwitną jeszcze przed rozwojem liści, oraz wiele krzewów i drzew dekoracyjnych. W okresie wiosennym można zachwycać się pięknymi rododendronami i azaliami, które należą do rodziny różaneczników, o kilku odmianach i gatunkach. Kwitna one przeróżnymi kolorami: bialym, fioletowym, karminowym, amarantowym,pomarańczowym i różowym co w okresie wiosennym daje niezapomniany widok.
      Na terenach zielonych kwitną przeróżne kolory kwiatów w tym także te pod ochroną jak: przebiśniegi, śnieżyca, pierwiosnki, storczyki, fiołki zawilce, krokusy, wawrzyniec-wilczełko, konwalia majowa, i wiele innych roślin ozdobnych i dekoracyjnych.

Szczawno-Zdró Atrakcje Turystyczne       Teatr Zdrojowy przy ul. Kościuszki 19, wzniesiony w 1980 roku jest jednym z najpiękniejszych teatrów w Polsce z przepiękna salą w stylu neorokoko - miejsce wielu koncertów, spektakli operowych i teatralnych.





Szczawno-Zdró Atrakcje Turystyczne       Dworek Marii z roku 1847, przy ulicy Sienkiewicza 27 w którym mieszkali jako kuracjusze pisarze rosyjscy : Wisarion Bieliński, Iwan Turgniew i Paweł Anienkow. Na tym budynku znajduje się tablica upamiętniająca pobyt w Szczawnie Zdroju Wisariona Bielińskiego który napisał podczas pobytu w miejscowości słynny "List do Gogola".








Szczawno-Zdró Atrakcje Turystyczne       Dworzysko znajdujące się przy ul. Waryńskiego 24, jest pięknym obiektem w stylu szwajcarskim wybudowanym w 1845 roku. Znajduje się tam kompleks hotelowo-gastronomiczno-rekreacyjny oferujący wczasy w siodle, przejażdżki konne oraz nauke jazdy konnej. Znajduje się tam również stylowa gospoda o nazwie "U Babinicza".




Szczawno-Zdró Atrakcje Turystyczne       Hala spacerowa i pijalnia wód mineralnych obiekty te zostały wybudowane w 1984 roku., i stanowią one niewątpliwie największą atrakcje Szczawna Zdroju jak i są najbardziej charakterystycznymi miejscami miejscowości. Hala spacerowa i pijalnia wód mineralnych oparte są na dwunastu kolumnach. Długość hali wynosi 70 metrów. W pijalni znajduje się ujęcie wód leczniczych.




Szczawno-Zdró Atrakcje Turystyczne       Korona Piastowska przy ulicy Wojska Polskiego 1. Budynek został wzniesiony w 1818r. Do celów lecznictwa uzdrowiskowego i taki cel ma do dziszejszego dnia. Był to dom w którym mieszkali niemieccy pisarze Karol (1858-1921) i Gerhart (1862-1946) Hauptmanów, których ojciec był właścicielem tego obiektu. Utwory młodszego brata, laureata nagrody Noblabyły tlumaczone na język polski, w tym dramat pt. "Tkacze" opisujący cięzkie warunki zycia tkaczy pogórza Walbrzyskiego. W tym pensjonacie mieszkal poeta polski Zygmunt Krasiński, pisarza tym zostały ufundowane pamiątkowe tablice, które sa umieszczone na ścianie budynku. Obecnie znajduje się tam sala gimnastyczna przeznaczona do rehabilitacji kuracjuszy. W piwnicy tego obiektu znajduje się ujęcie wody mineralnej "Dąbrówka" i mala rozlewnia tej wody.

Szczawno-Zdró Atrakcje Turystyczne       Sanatorium Nr 3, "Młynarz" , mieści się przy ulicy Wojska Polskiego 3. Obiekt został zbudowany w 1821 roku, jest tu zlokalizowane sanatorium dla kuracjuszy ze schorzeniami układu pokarmowego.






Szczawno-Zdró Atrakcje Turystyczne       Dom Zdrojowy mieści się przy ulicy Kolejowej 14, jest to szpital uzdrowiskowy im dr Józefa Górskiego, dawna nazwa Domu Zdrojowego to Grand Hotel lub Hotel Śląski. Jest on niewątpliwie najpiękniejszy budynek w Polsce Wybudowany został z początkiem wieku XX a do użytku został przekazany 1911 roku. Obiekt budował książę Jan Henryk XV. Gmiach miał charakter reprezentacyjnego hotelu o łącznej liczbie 130 pokoi, posiadał urządzenia kąpielowe oraz inhalacje. Przebywają tu kuracjusze ze schorzeniami górnych dróg oddechowych i kamicy nerkowej (może w nim przebywać jednorazowo ponad 350 kuracjuszy). Mieszkali tu przedstawiciele władców europejskich między innymi Winston Churchill oraz cesarz Wilhelm II.

Szczawno-Zdró Atrakcje Turystyczne       Zakład Przyrodoleczniczy, jest on zlokalizowany przy ulicy Sienkiewicza 1. został on zbudowany w 1939 roku. Wystrój tego obiektu przypomina starożytna świątynię grecka. Wykonywane są tam za pomocą nowoczesnych urządzeń zabiegi balneologiczne. Pod budynkiem znajduje się ujęcie leczniczej wody mineralnej o nazwie "Młynarz" a na parterze mała pijalnia tej wody. Na ścianie budynku znajduje się pamiątkowa tablica upamiętniająca nazwiska osób zasłużonych dla kultury i nauki polskiej, a leczących się w Szczawnie Zdroju w XIX wieku.

Wieża Anny       Wieża Anny, została wzniesiona w 1818 roku, jest ona również nazywana wieżą zegarową. Jest ona doskonałym punktem widokowym ponieważ znajduje się na skarpie na terenie Parku Zdrojowego, przy której miał się odbywać pogański kult wód leczniczych.






      Wzgórze Gedymina, która dawniej była nazywana: Górą Parkową, Stróżkiem, Wzgórzem Tkaczy, Wzgórzem Szpitalnym (ponieważ należało do szpitala w Świebodzicach). Na tym wzgórzu na rozległych łąkach były urządzone słynne w Europie pola golfowe. W wieku XIX (1822 r.) na wysokości 520 m. npm. Wybudowano restaurację, a potem dobudowano wieżę widokową i skocznię narciarską, na której jeszcze w 1952 roku odbywały się zawody narciarskie, znajdował się tam również tor saneczkarski. Skocznia w raz z piękną restauracja niestety nie przetrwały do chwili obecnej a wieża widokowa stanowi ruinę. Na tym wzgórzu znajduje się zbiornik wody, który w przeszłości zabezpieczał uzdrowisko w wodę gospodarcza.

Szczawno-Zdró Atrakcje Turystyczne       Sport i rekreacja na terenie Szczawna Zdroju przy ulicy Armii Czerwonej (obecnie Ofiar Katynia) znajdują się pięknie urządzone korty tenisowe. Z których korzystają kuracjusze mieszkańcy Szczawna jak i zrzeszone kluby sportowe. Przy ulicy Mickiewicza 5 znajduje się basen kąpielowy który jest otwarty w sezonie letnim. Na terenie Parku Zdrojowego znajduje się ścieżka zdrowia która została zbudowana dzięki lek. Med. Janowi Szpilarewiczowi (jako pierwsza w Polsce). Przy ulicy Topolowej znajduje się boisko sportowe na którym są odbywane mecze piłkarskie.

Szczawno-Zdró Atrakcje Turystyczne       Obiekty sakralne. Przy ulicy Kolejowej 18 zostal wybudowany w roku 1937 kościół wyznania rzymsko-katolickiego, pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętrzej Marii Panny. W kościele tym w części prezbiterialnej znajduje się piękna mozaika przedstawiająca Trójcę Świętą. Drugi kościół wyznania augsbursko-ewangelickiej został opuszczony przez wiernych w 1957 roku. Władze administracyjne miasta postanowiły zmienić jego pierwotne przeznaczenie i po dokonaniu niezbędnych robót budowlano-adaptacyjnych przeznaczyły go na siedzibę biblioteki.
 


Wszelkie prawa zastrzeżone
Copyright © 2005 - 2024 GoldHosting.eu
tanie pokoje Wrocław | noclegi Wałbrzych | noclegi Szczawno | pałace Dolny Śląsk